Často se setkáváme s otázkou výběru svařovacího zdroje. Je složité se v dnešní době orientovat v množství značek. Prodejci Vám často nutí zdroje, které dlouho leží na prodejně a nebo zdroje, kterých mají hodně. Jak se zorientovat a podle čeho vybrat?


Na začátku si musíme říct, jakou elektrodou chci svařovat, jak silný materiál budu svařovat a použití svářecího zdroje. U každého zdroje je uvedeno, jaký je maximální svařovací proud. To je sice jedna z důležitých věcí, ale parametr nepodstatný. Podstatné je jakým svařovacím proudem budu svařovat a jak dlouho jím budu svařovat. Tomu se říká zatěžovatel. Pokud svařuji jen elektrodou o průměru 2,5mm je mi jedno zda je maximální svařovací proud 140 či 165 ampér.

Běžné elektrody potřebují svůj svářecí proud, což je:

  • Elektroda průměru 2,0mm potřebuje 60-80A, 2,5mm 70-110A a 3,2mm 110-140A.

Pak se tedy musím podívat jaký má svařovací zdroj zatěžovatel. A to je vlastně to jediné co nás musí zajímat. 100% zatěžovatel nám ukazuje údaj nejpodstatnější. Pokud má svařovací zdroj 100% zatěžovatel 110A znamená to, že mohu s nastavením 110A svařovat celý den a zdroj se nepřehřeje. Důležitá je, která je u tohoto údaje uvedena. Pokud je uvedena teplota 400C je vše v pořádku. Takže třeba takto. Svařovací zdroj uvádí 100% zatěžovatel je 95A při 400C. S tímto zdrojem mohu svařovat elektrodou o průměru 2,5mm a občas použít průměr 3,2mm. A tento zdroj mne nikdy nezklame.

Dále se uvádí 40% a 60% zatěžovatel. To znamená, že se zdrojem mohu svařovat na nastavené parametry čtyři minuty a šest odpočívat respektive šest minut svařovat a čtyři minuty odpočívat. Takže koukejte na zatěžovatele a přijďte si vybrat.